The RK73H1HTTC3650F is a Thick Film Resistor.
Parametrics
RK73H1HTTC3650F absolute maximum ratings: (1)Power Rating @ 70°C: 1/20W (.05W); (2)Absolute Maximum Working Voltage: 25V; (3)Absolute Maximum Overload Voltage: 50V; (4)Operating Temperature Range: -55℃ to +125℃.
Features
RK73H1HTTC3650F features: (1)Marking: 1F, 1H, 1E no marking, black body; 1J: three-digit black marking (E-24 only) on blue protective coat; 2A ~ 3A four-digit; (2)black marking on blue protective coat; (3)Products with lead-free terminations meet EU RoHS requirements; EU RoHS regulation is not intended for Pb-glass contained in electrode, resistor element and glass.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 RK73H1HTTC3650F |
 KOA Speer |
 Thick Film Resistors - SMD 365 OHM 1% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 RK73A |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 RK73B |
 Other |
 Negotiable |
 RK73B1ELTP100J |
 KOA Speer |
 Thick Film Resistors - SMD 1/16watts 10ohms 5% |
 RK73B1ELTP101J |
 Thick Film Resistors - SMD 1/16watts 100ohms 5% |
 RK73B1ELTP102J |
 Thick Film Resistors - SMD 1/16watts 1Kohms 5% |
 RK73B1ELTP103J |
 Thick Film Resistors - SMD 1/16watts 10Kohms 5% |