The URZ2A331MHD is an aluminum electrolytic capacitor.
Parametrics
URZ2A331MHD absolute maximum ratings: (1)Category Temperature Range: –55 to +105℃ (6.3 to 100V) , –40 to +105℃ (160 to 400V); (2)Rated Voltage Range: 6.3 to 400V; (3)Rated Capacitance Range: 0.1 to 1000μF; (4)Capacitance Tolerance: ±20% at 120Hz, 20℃.
Features
Diagrams
URZ2A331MHD circuit diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
URZ2A331MHD
URZ2A331MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 330uF 20% 18X15 7.5LS