Parametrics
ECH-U1H104JX9 specifications: (1)Category temp. range(Including temperature-rise on unit surface): -55 ℃ to 125 ℃; (2)Rated voltage: 10 VDC, 16 VDC, 50 VDC(50 VDC: 0.12 μF or more: Derating or rated voltage by 1.25 %/℃ at more than 105 ℃); (3)Capacitance range: 0.00010 μF to 0.22 μF (E12); (4)Capacitance tolerance: ±2 %(G), ±5 %(J); (5)Withstand voltage: Between terminals: Rated volt. (VDC)×150% 60s; (6)Dissipation factor (tanδ): tanδ≦0.6 % (20 ℃, 1 kHz); (7)Insulation resistance (IR): 10 VDC:IR≧3000 MΩ (20 ℃, 10 VDC, 60 s); 16 VDC:IR≧3000 MΩ (20 ℃, 10 VDC, 60 s); 50 VDC: IR≧3000 MΩ (20 ℃, 50 VDC, 60 s); (8)Soldering conditions: Reflow soldering: 260 ℃ max. and 95 sec max. at more than 220 ℃ (Temp. at cap. surface).
Features
ECH-U1H104JX9 features: (1)Small in size (minimum size 1.6 mm × 0.8 mm); (2)85℃, 85 %RH, W.V.× 1.0 for 500 hours; (3)For reflow soldering; (4)RoHS directive compliant.
Diagrams
ECH-U1H104JX9 dimensions
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
ECH-U1H104JX9
ECH-U1H104JX9
Panasonic Electronic Components
Film Capacitors 0.1uF 50volts 5% 1913 PPS Film