Parametrics
MTP12P10G absolute maximum ratings: (1)Drain.to.Source Voltage, VDSS: 100 Vdc; (2)Drain.to.Gate Voltage (RGS = 1.0Ω), VDGR: 100 Vdc; (3)Gate.to.Source Voltage: Continuous, VGS: ±20 Vdc; Non.Repetitive (tp≦50μs), VGSM: ±40 Vpk; (4)Drain Current: Continuous: 12.0 Adc; Single Pulse (tp≦10 μs), IDM: 35 Apk; (5)Total Power Dissipation, PD: 75 Watts; Derate above 25℃: 0.6 W/℃; (6)Operating and Storage Temperature Range TJ, Tstg: -65 to 150℃.
Features
Diagrams
MTP12P10G circuit diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
MTP12P10G
MTP12P10G
ON Semiconductor
MOSFET 100V 12A P-Channel